Čo robiť keď vás uhryzne pes
Pes môže uhryznúť kohokoľvek a kedykoľvek. Nemusí ísť o vášho vlastného psa, môže to byť aj perfektne vycvičený susedov pes, ale aj túlavý, chorý, alebo zabehnutý pes. Uhryznúť vás ale môže aj iné zviera – potkan, líška, vlk, myš, mačka,… divé zvieratá (aj tie najmenšie) sa riadia svojim inštinktom, a môžu vás napadnúť vždy keď im to ich inštinkt zavelí.
Nech vás už napadlo čokoľvek, nepodliehajte panike. Zachovajte si chladnú hlavu a zaistite prvú pomoc.
- V prvom rade ranu čo najskôr opláchnite čistou vodou a mydlom. Oplachujte ju poriadne aj niekoľko minút. Hneď potom ranu dezinfikujte a obviažte obväzom. Vyčistenie a dezinfikovanie rany je veľmi dôležité. Pes a aj iné zvieratá jedia všetko čo nájdu, ich ústa sú plné bacilov, baktérií a infekcií.
- V prípade, že je rana hlboká a krvácate zatlačte ju. Takto vzniknutý tlak priamo na ranu spomalí (zastaví) krvácanie. Obviažte ranu obväzom a čo najskôr vyhľadajte lekársku pomoc.
- Pokiaľ nie ste očkovaný proti tetanu lekárovi to oznámte.
- Pokiaľ máte dojem, že zranenie nepotrebuje lekára istotne nepodceňujte dezinfikáciu rany. Vyčistite ranu poriadne aj do hĺbky. Zranenie pravidelne kontrolujte, dezinfikujte a preväzujte. Hneď ako zbadáte opuch, hnisanie, či začervenenie vyhľadajte lekára.
Besnota.
Ak vás napadlo zviera, ktoré je očkované proti besnote máte istotu, že na ňu neochoriete. Je ale potrebné dokladovať očkovanie psa potvrdením od veterinára.
V prípade, že na vás ale zaútočil túlavý pes, alebo vás napadlo divé zviera je prenos besnoty vyšší. S najväčšou pravdepodobnosťou sa dostanete na infekčné oddelenie. V prípade, že je možné pozorovať zviera, ktoré vás uhryzlo (neočkovaný pes, domáca mačka) je možné zistiť či na vás besnotu prenieslo, alebo nie. Ak vás uhryzlo zviera, ktoré sa nedá pozorovať (potkan, líška, divé zviera, ktoré sa nedá chytiť a ani identifikovať) dostanete injekciu proti besnote hneď.