Internet vecí
Od vzniku internetu ubehlo približne jedno polstoročie. Ruku na srdce – kto si dnes vie predstaviť svet bez internetu? Najmä pre mladšiu generáciu je už úplnou samozrejmosťou ráno zapnúť počítač alebo zobudiť svoj mobil, aby si prečítali správy, naladili sa na deň vypočutím obľúbenej pesničky, či zaželali dobré ráno svojej kamarátke. Tak ako ľudia komunikujú medzi sebou, rovnako tak dokážu komunikovať rôzne zariadenia pripojené na internet
Fascinujúce je spojenie dvoch bežných vecí v domácnosti. Predstave si, že večer sledujete v televízii svoj obľúbený film. Aby bol váš zážitok čo najlepší, televízor začne komunikovať s osvetlením v dome a prispôsobí teplotu vysielaných farieb osvetleniu v izbe, čím sa vám bude zdať, že ste priamo uprostred deja! Nie je to žiadna fikcie, moderné televízory sa dokážu spojiť s inteligentným osvetlením v domácnosti a naozaj pripraviť ten najlepší zážitok.
Skúsme sa ďalej posunúť z pohodlia obývačky do o čosi menej komfortnej zóny. Sedíte v aute, snažíte sa dostať do práce, ale cestu vám skrížia pokazené semafory, nehoda, či práca cestárov, a tak sa posúvate v kolóne slimačím tempom. To by sa nestalo, ak by vaše auto komunikovalo s cestami v okolí. Zdá sa to ako úplne uletený nápad, ale vedci pracujú aj na tejto technológii. Navigačný systém v aute by pomocou komunikácie so senzormi zabudovanými vo vozovke vyhodnotil, kde sa na trase do práce nachádza najmenej vozidiel, a tak by vytvoril optimálnu trasu v danom okamihu. Do cieľa svojej cesty by ste sa dostali najrýchlejšie, ako to v danom čase bude možné. Bolo by to ako vyhľadávanie najrýchlejšej trasy v GPS navigácii, s tým rozdielom, že optimálna trasa by bola stanovená na základe reálnych údajov z ciest.
To je len odrobinka z toho, čo myšlienka internetu vecí zahŕňa. Čo bolo pred pár rokmi iba idealistickým prianím, môže byť už zajtra skutočnosťou.