Verené verzus surové
V rámci stravovania, by sme mohli ľudí rozdeliť do dvoch základných skupín. tí, ktorí konzumujú potravu zásadne v surovom stave, teda vitariánov a tých, ktorý surovú zeleninu obchádzajú na kilometre. Kto má pravdu? Je tepelná úprava pre naše telo lepšia, alebo ňou zabijeme všetko dobré? Ťažko povedať, avšak pri niektorých surovinách je odpoveď jednoznačná.
Ovocie a zelenina
Vo všeobecnosti platí, že ovocie aj zelenina, sú najzdravšie v surovom stave. Zachovajú si všetky vitamíny, minerálne látky, enzýmy a ostatné zdraviu prospešné látky. Väčšinu týchto látok zničíte pri teplote od štyridsiatich stupňov Celzia. Z tohto dôvodu sa napríklad pri sušení ovocia, či napríklad húb, nemá používať vyššia teplota.
Na druhej strane však existujú aj druhy potravín, ktoré sú v surovom stave nestráviteľné, alebo dokonca jedovaté. Napríklad mladé, zelené fazuľky, karfiol, či spomínané huby. Preto je varenie nevyhnutné.
Špeciálnou kategóriou sú niektoré vitamíny. Napríklad veľmi populárny beta karotén, teda vitamín A, sa v paradajkách uvoľní až pri vyššej teplote. Ak teda sterilizujete, alebo varíte paradajky, zabijete vitamín c, ale áčka skonzumujete viac. Poznáme aj ďalšie látky, ktorých obsah je vyšší po spracovaní. Taký pektín, ktorý je pre náš organizmus nenahraditeľný, sa vo vyššom množstve nachádza v sušených, ako v čerstvých slivkách.
Je varené stráviteľnejšie?
Niektorí fanúšikovia tepelne upravenej stravy argumentujú tým, že varené potraviny sú pre naše telo lepšie stráviteľné. V prípade mäsa, je to určite tak. Pokiaľ však hovoríme o zelenine, nie je to až taká pravda. Varením zabijeme spomínané enzýmy. Tie zohrávajú najdôležitejšiu úlohu pri trávení potravy. Ak teda konzumujeme jedlo, ktoré ich neobsahuje, telo musí siahnuť po svojich zásobách. Takto nám ich ostáva menej, čím podkopávame napríklad našu imunitu, či schopnosť tela chrániť sa pred vznikom niektorých chorôb.
Čo, koľko trávime
Zelenina a ovocie– dve hodiny
Strukoviny a obilniny– štyri hodiny
Mäso a mliečne výrobky– minimálne osem hodín, maximálne však až dvadsaťštyri hodín.